Fémvödörrel a moziban – Corvinusos hallgatók tették fenntarthatóbbá a Sugár Mozit

mozis_csapat-min.jpgHogyan lehet zöldebb a mozizás? Corvinusos hallgatók a Sugár Moziban egy fenntarthatósági kampányt valósítottak meg a Döntési technikák kurzuson. Honnan volt ennyi motivációjuk, és mit valósítottak meg? A Science Shop munkatársának vendégírása. 

2022. 01. 14. Vendégszerzők: Kőhalmi Eszter, Matolay Réka, képek forrása: Corvinus Science Shop, Sugár Mozi 

A Corvinus Science Shop civil partnereket, társadalmi vállalkozásokat hoz az egyetem életébe, akik az egyetemistákkal együttműködve dolgoznak valamilyen társadalmi vagy környezeti probléma megoldásán. Ez történt Kiss Gabriella őszi Döntési technikák kurzusán is. A diákok a fenntarthatóság témájához kapcsolódóan Tóth Andi zero waste bloggerrel, a hulladékmentes életmóddal és háztartással ismerkedtek meg, majd döntési technikák során végigzongorázva alakítottak ki egy akciótervet. 

A kurzusvégi akciótervek egyike látványos sikersztori. Az egyetemisták a Sugár Mozi bevonásával elindították a #FenntarthatóMozizásHétvégét, vagyis mozizást fém vödörrel és kulaccsal az eldobható alternatívák helyett. A projektben résztvevő harmadéves, pénzügy-számvitel szakos hallgatókkal, Antal Abigéllel és Simon Csabával beszélgettünk. 

Milyen érzésekkel vágtatok bele a projektbe az elején? Milyen érzések vannak bennetek most, a kurzuszárás után? 

Simon Csaba: Nagyon érdekesnek tartom, hogy egyetemi kereteken belül egy megvalósuló projektet kell létrehozni, tehát nemcsak a levegőbe beszélünk, nemcsak tervezünk, hanem meg is valósítjuk. Viszont amikor megtudtuk, hogy fenntarthatósági témában lesz, akkor elkezdtem aggódni...

Nem sokkal később történt, hogy mozizni mentünk, és kifelé jövet megpillantottam a hatalmas kukákat, tele popcornos dobozokkal meg üdítős poharakkal, már konkrétan púposak voltak. Itt fogalmazódott meg bennem, hogy mi lenne, ha ez lenne a projektünk – egy kezdeményezés a fenntartható mozizásért. A Sugár Moziból indultam ki, hiszen oda nagyon gyakran járok, nagyon szeretem, és egyre inkább elgondolkodtatott, hogy mennyire jó lenne, ha meg tudnánk valósítani, és a későbbiekben is láthatjuk az eredményét.  

vodrok_1.jpg

Tudtam, hogy nem szeretnék olyan projektet csinálni, aminek nem látom a hasznát, ezért most különösen jó érzés, hogy valóban lett megfogható eredménye a projektnek. Nagy boldogság és büszkeség volt azt is látni, hogy Facebookon és Instagramon is láthatóak a hirdetéseink, amiket a Sugár Mozi készített az eseményről, és hogy sikerült megszervezni mindent velük. Vissza-visszajárni nagyon szuper a saját vödörrel és a pohárral. 

A Döntési technikák tárgy lényege az, hogy egy akcióterv segítségével saját projektet vigyenek véghez a hallgatók. A legtöbb kurzus során ehhez teljesen szabad kezet kapnak, azonban ebben az esetben a projekt a közösségi partner, Tóth Andi témájához, a hulladékmentességhez kapcsolódott.  

Mit gondoltok, hogyan járult hozzá a partner jelenléte a projekt sikeréhez? 

Antal Abigél: Amikor személyesen elmentünk Tóth Andihoz, abszolút nem tudtam, hogy mire számítsak, de egy nagyon jó beszélgetés kerekedett ki belőle. Először is kaptunk egy általános tudást, hogy pontosan mibe vágjuk a fejszénket, Andi irányt adott nekünk. Ötleteket is kaptunk azzal kapcsolatban, hogy mivel lehet helyettesíteni a mozis dobozokat. Elmondta, hogy a poharak tetején lévő műanyag mennyire felesleges és kártékony, és azt az ötletet is tőle kaptuk, hogy ha adunk az embereknek egy fém vödröt, azt a többség nem fogja visszahozni, ezért érdemes valamilyen kedvezménnyel honorálni. 

Andinak az akciónk hirdetésében is nagyon nagy szerepe volt, boldogan segített, és osztotta meg csoportokban és a saját oldalán is, valamint a Sugár Mozi oldalára is kommentelt. Mindig nagyon kedvesen és segítőkészen.  

Mi az, amit magatokkal visztek az itt tanultakból? Mi változott a közvetlen környezetetekben? 

S. Cs.: Amit én magammal viszek a fém vödrömön és a poharamon kívül, az a fejlődés a szervezéssel kapcsolatos kommunikációban. Azt is megtanultam, hogy mindig lesznek olyanok, akiket nem fog izgatni az adott téma, de ekkor sem szabad feladni, menni kell előre, és megtalálni azt az embert, akivel viszont éppen akkor haladni lehet.

“A környezetemben is tapasztaltam változást, amikor a szomszédunk küldött képet arról, hogy ők is mennek mozizni, és fém vödörbe kérik a popcornt.“ 

De eljöttek különböző ismerőseink is, és mondták, hogy ők is ki akarják próbálni. A mozi dolgozói is nagyon jófejek voltak. Az, hogy ilyen közvetlen stílusban beszélhettünk az igazgatóval és az üzletvezetővel, hihetetlen jó élmény volt.  

Mi számotokra a legmaradandóbb élmény? 

A. A.: Nagyon pozitív volt, ahogy fogadtak a Sugár Mozisok, nagyon aranyosak voltak, és végig velünk gondolkodtak, hogy hogyan lehetne majd mindezt megoldani. Egyenrangúpartnerekként kezeltek minket; kávéval kínáltak, velünk együtt tanakodtak.

Illetve, a végén volt még egy nagyon jó pillanat. Este 10 körül végeztünk vasárnap a moziban, és megkértük az ott dolgozókat egy közös kép készítésére. Igazából ezeket az embereket csak két napja ismertük, mégis egy olyan jó kis társaság volt, hogy jó visszanézni a képet.  

prezentalas1.png

Rengeteg időt és energiát tettetek bele a projektbe ahhoz képest, hogy sokan csak túl akarnak lenni a tárgyon, a lehető legkisebb erőfeszítéssel. Nem bántátok meg, hogy komolyan vettétek, és hogy nem egy hagyományos Döntési technikák kurzuson vettetek részt, ahol gyakorlatilag szabad kezet kaptatok volna? 

S. Cs.: Valóban felmerült ez problémaként a csoportos megbeszélésen. Feltettük magunknak a kérdést, hogy mit szeretnénk: ötöst vagy egy olyan projektet, aminek ténylegesen lesz is hatása. Végül a csapat úgy döntött, hogy lépjünk túl a tantárgyon, és bár csak három kredit, vessük bele magunkat a munkába.

Azt sem sajnálom egyáltalán, hogy egy adott témán belül kellett megvalósítani az akciótervet, mert így rávezetett minket arra, hogy tényleg olyat csináljunk, amivel a környezetünkön segíthetünk, amire jó lenne, ha felhívnák az emberek figyelmét. Ez a kurzus nagyon jó volt arra, hogy a mi figyelmünket is felhívja erre a problémára. 

“Legyen bármilyen a téma, ha az ember nagyon akarja, akkor otthon tudja magát érezni benne, és meg tudja találni benne önmagát.” - Antal Abigél 

A. A.: Amikor az intenzív hét véget ért, elkezdődött a Vállalati pénzügyi tervezés nevű tárgyunk, ahol egy büfé terveit kellett megvalósítani. Jó volt látni, hogy a mi csoportunkban feljöttek a fenntarthatósági szempontok is. Tehát a Döntési technikák kurzusról tényleg tovább tudtuk vinni a gondolatokat.

Tudj meg többet a Corvinus Science Shopról a honlapjukon, Facebookon, LikedIn-en vagy Twitteren. Vagy keresd őket a science.shop@uni-corvinus.hu e-mail-címen. 

süti beállítások módosítása