Az újévi fogadalmak csapdájában

bor_3.png„Új év, új én!” – mondjuk sokan minden év első napján. A kitűzött változásokat ugyanakkor szinte soha nem sikerül betartanunk. Cikkünkben utánajárunk annak, hogy mi ennek az oka, valamint milyen célokat érdemes megfogalmazni év elején. 

Írta: Bogos Katalin, borítókép: Canva

Az újévi fogadalmak népszerűsége leginkább pszichológiai és kulturális okokra vezethető vissza. Az év vége a reflektálás időszaka, ilyenkor számot vetünk az elmúlt év sikereiről és kudarcairól, és ez automatikusan vonja maga után, hogy új célokat fogalmazunk meg. Az új év szimbolikusan tiszta lapot jelent: egy új kezdetet, amelynek köszönhetően lehetőségünk nyílik kilépni megszokásainkból és változtatni hibáinkon. Emellett a közösségi elvárások és a kimaradástól való félelem is hozzájárulnak ahhoz, hogy fogadalmakat tegyünk. Az élet különböző területein egyaránt ez a példa látható, a média, a barátok és a családtagok arra ösztönöznek, hogy könnyen megfogható új célokat tűzzünk ki, ami egyfajta elvárásként nehezedhet a vállunkra.

Melyek a legtipikusabb fogadalmak, és miért?

Az újévi fogadalmak sokfélék lehetnek, de van néhány visszatérő téma, amelyek szinte minden évben szerepelnek a listákon. Ezek tükrözik a modern, rohanó életmódból adódó problémákat, és azok ellensúlyozására szolgálnak.

Az egyik legnépszerűbb cél az életmódváltás, ide tartozik a fogyás, a rendszeres edzés, az étrendváltás és a dohányzásról való leszokás is. Ezek a fogadalmak azért ilyenkor jelennek meg leggyakrabban, mert az emberek év végén szembesülnek azzal, hogy az év során nem figyeltek kellően az egészségükre, és nem érték el korábban kitűzött céljaikat. Ez kézenfekvő alkalom arra is, hogy áttekintsük pénzügyeinket, és értékeljük szakmai helyzetünket, amelyekből adódóan kialakulhatnak karrier- és pénzügyi célok. Ezek között jellemzően olyanokat találunk, mint egy új állás megszerzése, előléptetés elérése, több megtakarítás vagy az adósságok rendezése. 

Az emberi kapcsolatok javítása szintén sokak listáján szerepel, ami részben annak köszönhető, hogy az ünnepek körüli összejövetelek felszínre hozzák a nézeteltéréseket, vagy még érezhetőbbé válik a régebbi kapcsolatok elhidegülése. Legyen szó romantikus, baráti vagy családi kötelékről, sokan fogadják meg, hogy több időt fordítanak szeretteikre, és rendezik konfliktusaikat. Népszerű kategóriát alkotnak továbbá az önfejlesztési célok, amelyeket gyakran az új kihívások utáni vágy motivál. Ez jelentheti egy idegen nyelv megtanulását, egy új hobbi kipróbálását vagy egy képesség fejlesztését. Évről évre egyre többen tűzik ki célul azt, hogy több időt szánnak magukra, és egyensúlyt teremtenek az életükben. Ez megvalósulhat azáltal, hogy próbálják kerülni a stresszt kiváltó szituációkat, elkezdenek meditálni, naplót írni, vagy kevesebb időt töltenek a képernyők előtt. koztes.pngKép: Canva

Miért nem sikerül betartanunk a fogadalmakat?

Annak ellenére, hogy sokan nagy lelkesedéssel és elszántsággal kezdenek bele az újévi fogadalmakba, a statisztikák szerint az emberek jelentős része már január végére feladja őket. Ennek leggyakoribb oka az, hogy túl nagy, irreális célokat tűzünk ki magunknak, például: „lefogyok húsz kilót” vagy „minden nap egy órát edzek”. Ezek a célok hosszú távon fenntarthatatlanok, nehezen beilleszthetők a mindennapokba, és gyorsan elveszíthetjük a motivációnkat, ha nem látjuk azonnal a kívánt eredményeket.

A célok egyértelmű megfogalmazásának hiánya szintén a fogadalom elengedéséhez vezethet. Az olyan homályos fogadalmak, mint az „egészségesebben élek”, nehezen megfoghatók. Ez azért probléma, mivel konkrétumok nélkül nehezen mérhető az előrehaladás, valamint rengeteg kiskaput tartalmaznak, amiket kihasználva elhitetjük magunkkal, hogy egy-egy kérdéses lépés még belefér. A tökéletességre való törekvés is akadályozhatja az előrehaladást. Ha a cél minden aspektusát teljesíteni szeretnénk, akkor könnyen elveszünk a részletekben. Ráadásul a maximalizmus miatt hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy ha egyszer hibázunk, akkor az egész terv kudarccal végződik, ami az „egyszerűen inkább feladom” mentalitáshoz vezethet.

A feladatainknál is gyakran alkalmazott halogatás az újévi fogadalmaknak szintén nagy ellensége. A „majd holnap kezdem” vagy „most még egy kis időre van szükségem” gondolatok újra és újra elodázzák a célok elérését, míg végül inkább a következő évre halasztjuk a fogadalom teljesítését. A halogatás mögött gyakran a motiváció hiánya vagy az a félelem áll, hogy nem leszünk képesek végrehajtani a terveinket. A motiváció és az első hetek lendületének csökkenése majdnem minden újdonságra jellemző. Ha eleve nem voltunk teljesen biztosak elhatározásunkban, és nem találunk folyamatos motivációt, könnyen elveszítjük az elkötelezettséget. Ezenkívül a támogatás hiánya is nehezítheti céljaink elérését. Ha nincs valaki, aki segít és biztat, vagy nincs olyan környezet, amely ideális a fogadalmak teljesítéséhez, akkor sokkal nehezebb kitartani.

Miért és hogyan érdemes célokat kitűzni az év elején?

Az újévi fogadalmak bukásának okait látva felmerül a kérdés, hogy miért és milyen újévi fogadalmat érdemes mégis tenni. Bár betartásuk nem mindig egyszerű, mégis számos előnnyel járhat, ha megpróbálunk változtatni szokásainkon. A fogadalmak kitűzése lehetőséget ad arra, hogy őszintén szembenézzünk azzal, milyen területeken szeretnénk fejlődni, és ez az önreflexió segíthet abban, hogy jobban megismerjük és megértsük önmagunkat és prioritásainkat. Ezenkívül a fogadalmak motivációt nyújthatnak az újrakezdéshez, tekintve, hogy szimbolikus erejük új lendület adhat céljainknak.

Ahhoz, hogy az újévi fogadalmak sikeresek lehessenek, érdemes átgondolni, milyen célokat tűzünk ki. Ezek akkor lesznek teljesíthetőek, ha specifikusak, mérhetőek, elérhetők, relevánsak és időhöz kötöttek. Fontos továbbá, hogy kis lépésekben gondolkodjunk. Egy nagy célt bontsunk kisebb, könnyen teljesíthető részekre. Így nem fogjuk túlterheltnek érezni magunkat, ráadásul minden egyes részcél teljesítése újabb lendületet adhat a folytatáshoz. Ehhez kapcsolódóan fontos kiemelni, hogy ne egyszerre változtassunk mindent, hanem válasszuk ki a legfontosabb célokat, és ezekre koncentráljunk.

Az újévi fogadalmak nemcsak a változásról, hanem az önismeretről is szólnak. Ha tudatosan és reálisan állunk hozzájuk, valamint a sikert nemcsak a cél elérésében mérjük, hanem az odáig vezető út tanulságaiban is, akkor biztosan sikeresnek mondhatjuk majd őket.

süti beállítások módosítása