„Azt szeretném, ha a személyem látnák az eredményeim mögött” – Interjú Adámi-Rózsa Zsanett paralimpikonnal

p3_1.jpegAdámi-Rózsa Zsanett neve sokak számára ismerősen csenghet. Magyarország válogatott úszója, négyszeres világcsúcstartó és számos paralimpiai helyezéssel is büszkélkedhet. Emellett szorgalmasan kutat, mivel a Budapesti Corvinus Egyetem PhD-jelöltje. Interjúnk során kérdeztük őt a karrierjéről, a hétköznapjairól, a büszkeségeiről, valamint jövőbeli céljairól is.

Írta: Reichl Tamara, borítókép: Adámi-Rózsa Zsanett

Zsanett ízületi rendellenességgel született, ami mind a négy végtagját érinti. Általános iskolában kezdett el úszni rehabilitációs jelleggel, ahol felfigyeltek tehetségére. Fél év múlva edzővel vágott bele nagy medencében a készülésbe, a következő évben pedig már kisebb megmérettetéseken is részt vett. Sikert sikerre halmozva menetelt tovább a hazai versenyekre, majd a világkupákra is.

Nagy motivációt jelentett számára a tudat, hogy iskolája korábbi tanulói szintén elismert paralimpikonok voltak, szeretett volna ő is a nyomdokaikba lépni. Ez erőt adott neki ahhoz, hogy keményen megdolgozzon céljaiért, hiszen már fiatalon bízott benne, hogy egyszer ő is paralimpikon lesz. Példaképei közé tartozik Pásztory Dóra, akire többek között a parasportban elért eredményei és a médiában végzett tevékenysége miatt is felnéz, valamint Gyurta Dani, akinek pályája szintén nagyon motiváló számára. Az utóbbi években mindkettőjükkel megismerkedhetett, amit ugyan úgy nagy sikernek könyvel el.

Mindig szeretnék többet és többet elérni. A célom mindig az, hogy eljussak a tetőfokra”

– mondta Zsanett, továbbra is a motivációiról mesélve. Mindig szeretett volna a saját legjobb verziója lenni, ez segítette őt a sikerei elérésében. A tanulás terén pedig a kíváncsisága viszi előre, a kutatási témáján belül minden részlet érdekli, így könnyen írja a doktori dolgozatát is. p5.jpegKép: Adámi-Rózsa Zsanett

A paralimpikon lét több dolgot is adott Zsanett számára, amelyekért nagyon hálás. Az élsportnak köszönhetően sok szép helyre elutazhatott, több különböző kultúrával ismerkedhetett meg. Továbbá megtanulta, hogyan tudja hatékonyan beosztani az idejét. Amióta az eszét tudja, mindig is tanult és edzett párhuzamosan, és ugyan néha az egyik, néha a másik volt az előtérben, soha nem hanyagolta el az akkor éppen kevésbé fontosnak ítélt tevékenységet sem. Ezt a képességét még mindig hasznosítja, hiszen a párizsi olimpia és a komplex doktori vizsgája ugyanabban az évben voltak, és mindkettőn remekelt. Azt is elárulta, hogy örül annak, amikor néha felismerik őt, és megkérdezik tőle: „Te ezt hogy csinálod?” A kérdésre szívesen válaszol, azt remélve, hogy segít másoknak:

Csak kitartónak kell lenni, és nem szabad szégyellni magunkat, ha valami éppen nem sikerül.”

Mostanában Zsanett inkább az egyetemre fókuszál. Tanít a Milton Friedman Egyetemen, a Corvinuson pedig témavezetőként tevékenykedik, nyolc hallgatónak tart hetente konzultációkat, és segíti őket a szakdolgozatuk megírásában. Ezekkel egyidőben a saját PhD-ján is dolgozik, amelynek témája a családi és örökbefogadási kommunikáció. Számára ez egy fontos és személyes téma, hiszen őt is örökbefogadták. Ő mindig is őszintén és nyíltan tudott beszélni erről a helyzetről, és szeretne másoknak is segíteni ebben, fejlesztve a családi kommunikációt.

Az interjú során szó esett a megkülönböztetésekről is, amikkel Zsanett sajnos rendszeresen találkozik, főleg ismerkedés terén. Elmesélte, hogy a „fogyatékkal élő” kifejezés hallatán az emberek elsőre sajnálkoznak, amint viszont kiderül, hogy paralimpikon és milyen sikeres, ez a sajnálat egyből elmúlik, és inkább egyfajta csodálatba fordul át. Ahogy pedig egyre több olyan dolog derül ki, mint például hogy doktori képzésben vesz részt, ami mellett tanít és konzulensként is tevékenykedik, az ámulat tovább fokozódik. Ez a céltudatosság pedig, úgy vette észre, sokszor megijeszti az embereket, így megnehezíti az ismerkedést. Nagyon fontosnak tartja azt, hogy az emberek a valós énjét lássák. Ha ránéznek, ne csak az jusson eszükbe, hogy egy PhD-jelölt paralimpikon, hanem a személy, aki ezek mögött van, hiszen ez számít igazán.

Az esetleges negatívumok azonban sosem állították meg Zsanettet céljai elérésében, nem hagyta, hogy ezek felülkerekedjenek rajta. Számos szép eredménnyel büszkélkedhet, minden területen, amiben tevékenykedik, nagyon sikeres. Szerzett bronz érmeket paraúszó Európa-bajnokságokon, negyedik helyen végzett paraúszó világbajnokságokon, többször úszott döntőt paralimpiai játékokon, valamint négy alkalommal úszott világ- és Európa-csúcsot is. Mindezek mellett mégis arra a legbüszkébb, hogy 2024 júniusa óta PhD-jelölt. p4.jpegKép: Adámi-Rózsa Zsanett

Amikor van egy kis szabadideje, kikapcsolódásként Zsanett szívesen főz, néz filmeket és sorozatokat, amelyekből ha elkezd egyet, azt szinte egyből végig is nézi. Illetve szeret időt tölteni a barátaival, érdekli a divat, és olvasni is szokott.

Végül beszélgettünk a jövőbeli terveiről is. Zsanett egyéni vállalkozása, az Evermore a családi kommunikációval kapcsolatos online edukációval foglalkozik. Az elkövetkező években a posztokon és videókon kívül tréningek létrejöttében bízik, ugyanis családi vagy örökbefogadási kommunikációs trénerként látja magát a későbbiekben. Szeretne továbbra is kutatni, és szakértővé válni a témában, hiszen az akadémiai pálya érdekli. Az úszás sem merül feledésbe, viszont bevallotta, hogy még ő sem tudja pontosan, ezen a területen mit tartogat számára a jövő.

Adámi-Rózsa Zsanett története mindenképpen egy sikertörténet, ami még javában tart. Reméljük a jövőben is ezt a szériát folytatja, és további sok sikert kívánunk neki, mind a sportban, mind  az akadémiai útján!

süti beállítások módosítása