Írta: Bera Viktor
Urbán Tamás hatalmas név a magyar fotósok és sajtósok körében. Bátorsága, kivételesen empatikus személyisége lehetővé tették számára, hogy intim közelségből készítsen fotókat átlagemberek számára félelmetes és rejtélyes helyszínek lakóiról. Már a ‘70-es évek végén készített fotósorozatot az aszódi nevelőintézetről, a ‘80-as évek során pedig egy több évet igénylő projektben mutatta be az életet a magyar börtönökben. A szegedi Csillag börtönben találkozott először a testén több ezer tetoválást viselő Pillangóval.

A fotókon kívül láthatjuk a naplójába írt bejegyzéseket: nagyon részletesek, inkább érzésekről, emberekről és szexualitásról szólnak, mint konkrét eseményekről. Vannak még börtönben “tervezett” vázlatok különböző találmányokhoz és keresztrejtvények is.
Cikkünk címe az igazságot tükrözi. Urbán Tamás minden projektje során próbálta témáit teljes mélységükben feltárni, ebben az esetben pedig ez a feladat szinte lehetetlennek tűnik. Egy embert bemutatni, “megmagyarázni” tulajdonképpen képtelenség, Pillangó esetében pedig még ennél is reménytelenebbnek tűnik a cél. Fotói segítségével azonban olyan pillanatokat és érzelmeket tud bemutatni, amiket más médium nem tudna így átadni. A kiállítás látogatóinak így lehetősége van arra, hogy közelebbről megismerjék az egyik legrejtélyesebb magyar személyiséget.

Amennyiben felkeltettük az érdeklődést Urbán Tamás egyéb munkái iránt, életművének jelentős része megtalálható a Fortepan honlapján.
A kiállítás tartalmaz a nyugalom megzavarására alkalmas képeket, így megtekintését csak 18 éves kor felett ajánljuk.
Képek: Capa Központ, Urbán Tamás