Útmutató gólyáknak: Segítünk, mit kell tudnod a Corvinus informatikai rendszereiről! 

pexels-peter-olexa-4012966.jpgAz egyetemi évek és főleg a távoktatás során a Corvinusos hallgatóknak is elengedhetetlen néhány alkalmazás, weboldal ismerete és használata.  Bemutatjuk a legfontosabb eszközöket, amiket gólyaként használnod kell majd.

Írta: Mohos Lilla

Amikor tavasszal beütött a járvány és a karantén, minden egyetemnek online oktatásra kellett átállnia, ez pedig komoly kihívást jelentett informatikai szempontból is. Az idei tanév sem lesz olyan, mint az eddigiek, ugyanis a 40 fő feletti órák online zajlanak majd, tehát érdemes már most képbe kerülni az egyetem online rendszereivel. 

Az egyetem informatikai szolgáltatásai az Informatikai Szolgáltató Központhoz (ISZK) tartoznak. Az egyetem honlapján részletes leírás található, ahol szükség esetén segítséget is kérhettek. Az online oktatás gördülékeny működését a lentebb említett programok adják, de tantermi oktatás során is szükséged lesz rájuk. A tanévkezdés részleteiről és a részleges távoktatásról ebben a cikkünkben olvashatsz.

Egyetemi e-mail cím

Alapszolgáltatásként minden gólya kap egy egyetemi e-mail címet. Hivatalos ügyeket csak ennek használatával tudsz intézni, illetve az egyetemmel kapcsolatos tudnivalók is erre érkeznek. A Microsoft Outlook-ban tudod megnyitni ezeket az e-maileket.

Formátuma: keresztnév.vezetéknév (több azonos nevű hallgató esetén ide egy szám is kerül) @stud.uni-corvinus.hu.

A Corvinus Hírek hírlevél is ide érkezik, idén szeptemberétől megújult formában, heti két alkalommal kedden és csütörtökön. Ez az egyetemi élettel kapcsolatos információk egyik legfontosabb forrása.

Cusman

Az első és legfontosabb a Cusman-rendszer, más néven a Központi Felhasználói Adminisztrációs rendszer, amely lehetővé teszi, hogy a különböző informatikai szolgáltatásokat ugyanazzal a felhasználónévvel és jelszóval lehessen használni. A cusman-fiók beállításáról a regisztrációs héten kaptok további információkat.

neptun.pngNeptun

A Neptunban tárolják a hallgatók személyes adatait, itt jelentkezhetnek be aktív vagy passzív félévre, az oldal szolgál továbbá a tárgy- és a vizsgafelvétel lebonyolítására, itt tartják számon az elvégzett tárgyakat, később itt történik a szakirányra való jelentkezés is, valamint különböző ügyek intézésére, kérvények küldésére is használatos. Emellett a hallgatói kifizetésekre és az esetleges tanulmányokhoz kötött térítési kötelezettségek lebonyolítására is ezt a felületet használjuk.

Moodle

A Moodle az egyetem  e-learning platformja. Az aktuális kurzusok külön füllel rendelkeznek, ahova az oktatók a félév során feltöltik a szükséges anyagokat. Az elmúlt félévben az online oktatás során az egyik legsűrűbben használt platformnak bizonyult. Feladatok számonkérésére, vizsgáztatásra is alkalmas oldal. Belépés során a cusmanhoz tartozó felhasználónév és jelszó szükséges. 

moodle_1.pngTeams

A Microsoft Teams egyetemi szinten bevezetett kollaborációs eszköz, az egyetem összes dolgozója és hallgatója megtalálható benne. A már említett Moodle platform mellett a másik kulcsfontosságú eszköze az online oktatásnak.

A múlt félév során előadások és szemináriumok zajlottak rajta hang- vagy videóhívás segítségével, könnyedén lehet fájlokat megosztani, amelyek közös munkavégzés elősegítésére is alkalmasak. A képernyő megosztás szintén az oktatást elősegítő, hasznos funkció, illetve a Teams a vizsgáztatás során is használatos volt.

A program platformfüggetlen, vagyis működik Windows, Mac, Android, iOS, Linux-ot futtató gépeken is, de böngészőből is elérhető. Szeptembertől az új szabályozások miatt (a 40 fő feletti órák online lesznek megtartva), az oktatók ugyancsak használni fogják.

Office 365

office_leto_ltes.jpgLehetősége van a hallgatóknak az Office 365 ingyenes használatára is a Microsoft 365 oldalán keresztül. A szolgáltatás letöltés nélkül, online is használható. Minden hallgatónak 1 TB tárhely áll rendelkezésére.

Egyetemi Wifi

Az egyetem területén két folyamatosan elérhető hálózat működik. Az egyik a Cornet-EAP, a másik pedig az eduroam nevű hálózat, ami hazai és nemzetközi oktatási intézményekben elérhető. A hálózatokra a Cusman azonosítóval és jelszóval kell bejelentkezni.

VPN

Az egyetemi hálózatra, ami főleg a könyvtár adatbázisának eléréséhez, valamint az SPSS program használatához szükséges, távolból is lehet csatlakozni. Egy VPN (virtual private network) kapcsolat felállításával akár otthonról, a saját számítógépedről is eléred az egyetem védett oldalait és szolgáltatásait. Beállításáról többet a honlapon olvashatsz.

Tartsatok továbbra is velünk, a következő hetekben sok tartalommal fogunk jelentkezni, ami csak hozzátok, gólyákhoz szól! Facebookon és Instagramon is megtaláltok Bennünket!

süti beállítások módosítása