Erasmusban gondolkodsz? - Ezek a teendők, ha már jövő tavasszal utaznál

b_v_0086_1.jpg

A koronavírus okozta nehézségek közepette számos kérdés merülhet fel bennünk a külföldi utakkal, hosszabb kint tartózkodással kapcsolatban. Annak viszont, aki a 2021/22-es tanév tavaszi félévét alap-, mester- vagy doktori képzése során külföldön szeretné tölteni az Erasmus+ program keretein belül, most újra lehetősége nyílt pályázni a fennmaradó helyekre. Cikkünkben a Corvinus hallgatói számára összegyűjtöttük a legfontosabb határidőket és operatív infókat a külföldi részképzéssel kapcsolatban.

2021.05.18. Írta: Klisóczki Fanni, borítókép: Bera Viktor, Közgazdász

Mi az az Erasmus+, és mit értünk részképzés alatt?

Az Erasmus+ az Európai Bizottság hallgatók számára létrehozott mobilitási programja, melynek segítségével minimum 3, maximum 12 hónapot tölthetsz külföldön tanulmányi vagy szakmai gyakorlati mobilitás keretein belül.

A program ösztöndíjas támogatást is nyújt a kint töltött időszakra, melynek mértékéről a fogadó ország, a mobilitás időtartama és más egyéb tényezők döntenek. A témában részletesebb tájékoztatást a Tempus Közalapítvány honlapján találtok. Amennyiben bilaterális helyre pályáztok, a Corvinus sikeres pályázat esetén csak helyet biztosít a partner egyetemen, anyagi támogatást nem.

A tanulmányi mobilitási pályázat menete

Míg külföldi szakmai gyakorlatot támogató pályázatra folyamatosan lehet jelentkezni, a tanulmányi mobiltásnak megszabott időbeli keretei vannak. A következőkben ennek menetét és feltételeit ismertetjük a Corvinusos hallgatók számára.

A Corvinus partner intézményeiről és a megpályázható helyekről az alábbi linken tájékozódhattok.

A pályázás idén teljesen online módon történik, a Budapesti Corvinus Egyetem hallgatójaként a Neptunon  keresztül. A 2021/22-es tanév tavaszi mobilitási időszakára pályázatotokat a Neptun rendszerében az Ügyintézés menüpont Kérvények almenüjében tudjátok leadni. A honlapon található, aktuális pályázati kiírásban pontosan nézzetek utána, hogy milyen dokumentumokat/igazolásokat kell leadni, és kövessétek a feltöltött, hivatalos checklistet is.

Csak abban az esetben tudtok Erasmus+ külföldi részképzésre jelentkezni, amennyiben a kumulált ösztöndíj átlagotok eléri a legalább 3,0-ás értéket, a kiutazás tervezett időpontjáig legalább két abszolvált félévetek lesz, és a Neptunban legalább egy B2-es nyelvvizsgátok szerepel. A pályázat ellenkező esetben automatikusan elutasításra kerül. Emellett mindig alaposan nézzetek utána az megpályázott egyetemek követelményeinek is, hiszen míg a Corvinus alapkövetelménye a B2-es nyelvvizsga, addig a partneregyetem lehet, hogy IELTS vagy TOEFL bizonyítványt kér.

Nagyon fontos feltétel az is, hogy abszolválásig - a szakszemináriumon és a kötelező gyakorlaton kívül - a kinti félév idejére még minimum 21 kreditnek maradnia kell (dékáni méltányossági kérelem beadható annak érdekében, hogy ettől a feltételtől eltekintsenek). Vagyis legalább 21 kreditet kint kell sikeresen elvégeznetek ahhoz, hogy ne kelljen részlegesen vagy teljesen visszafizetni a mobilitási ösztöndíjat. A kiutazás félévében nem lehet záróvizsgázni, szóval ha pont az Erasmus-félévre esne a záróvizsgád, számítanod kell arra, hogy csúszni fogsz egy félévet.

Különleges esetekben eltekinthetnek ettől a 21 fennmaradó kredittől, ezt dékáni méltányossági kérelemmel érhetitek el. Ebben az esetben nem tudtok abban a félévben záróvizsgázni, és a kreditelismerés miatt csúsztok egy félévet.

Az Erasmus Student Network (ESN) a legnagyobb európai diákszervezet, amely a Corvinuson is jelen van, és segítséget nyújt a diákoknak az akadémiai és egyéb elhelyezkedésekben. Nézzetek utána a tevékenységüknek, ha komolyan érdeklődtök Erasmus iránt.

o_zs_0046.jpg

Kép: Örsi Zsanett, Közgazdász

Az elbírálás egy megadott pontozási rendszeren keresztül történik, amelyben az alábbi tényezők játszanak szerepet.

  • Kumulált ösztöndíj átlag (Az eddigi féléveitekre vetített átlagok összesítése.)
  • Neptunba feltöltött nyelvvizsgák (A pályázatba csak azok a nyelvvizsgák számítanak bele, amelyek a Neptun rendszerében szerepelnek! Ennek az ellenőrzésében a TO segítséget nyújt szükség esetén.)
  • Motivációs levelek (Célratörő, a konkért egyetemekre érvényes egyedi motivációs levelek, melyekbe belefoglaljátok azt is (miután ellenőriztétek a kiválasztott egyetem honlapján, hogy mely tárgyak kerülnek majd meghirdetésre, hogy milyen tárgyat kívántok ott felvenni. Csak az első három helyen megjelölt egyetemre vonatkozóan érdemes motivációs levelet leadni, mert a további motivációs levelek nem lesznek értékelve).
  • Egyéb szakmai tevékenységek (pl. TDK; versenyek; diákszervezeti tagság, aminek az aktuális besorolását veszik figyelembe a pontozás során)

A pályázat leadását követően értesítést kaptok a beszámított pontjaitokról. Amennyiben észrevételezést kívántok beadni a kapott nem-tanulmányi pontokkal kapcsolatban arrra előzetes értesítést követően három munkanap áll majd rendelkezésetekre. Ezt követően a végleges (tanulmányi pontokat is tartalmazó) elért össz pontok alapján kerülnek majd kiosztásra a helyek azonos tudományterületen tanuló hallgatók között. A végső összpontszámmal kapcsolatban - a motivációs levél kivételével - a döntés kihirdetése utáni 15 napig van jogorvoslati lehetőség. A jelentkezés menetéről és a folyamatról részletes leírást az itt elérhető pdf-ben olvashattok.

A pályázatok leadási időszaka 2021. május 17. (hétfő) 9:00-kor kezdődik, és 2020. május 28. (péntek) 12:00-ig tart.

Ha a Corvinus hallgatójaként pályázol Erasmusra, az egyetem honlapján kezdd el a tájékozódást! A pályázat leadásával és az azt követő folyamatokkal kapcsolatban is számos információt találtok az egyetem hivatalos Erasmus+ külföldi tanulmányi mobilitási útmutatójában, amelyet itt értek el.

Kiegészítő lehetőségek

A külföldi részképzés finanszírozását szociális alapú támogatásokkal is ki lehet egészíteni, ezeknek az Erasmus+ pályázat leadására épülő, ám attól független elbírálása van. Fogyatékkal élő és tartósan beteg hallgatók vagy szociálisan hátrányos helyzetű hallgatók pályázhatnak ilyen kiegészítő támogatásokra. Az ezekkel kapcsolatos lehetőségekről itt tájékozódhattok.

Kiegészítésként az Erasmus pályázattól függetlenül - amennyiben nem Erasmus+ országba mentek - van lehetőség a későbbiekben Corvinus Külföldi Részképzési Ösztöndíj elnyerésére is, amivel akár kiegészíthetitek az elnyert Erasmus ösztöndíjatokat. Erre az ösztöndíj elnyerése után a Neptun felületén keresztül tudtok pályázni, miután meghirdetik.

süti beállítások módosítása