Magyar kincsek ünnepe a Zeneakadémián, Teljesen idegenek a Játékszínben, David Sax merengése az analóg világ bosszúján és kulturális programok az Esernyős kulturális központban: ezeket ajánljuk az október 18-án kezdődő hétre.
2021. 10. 16. Borító: Kércz Dorci, Közgazdász
Teljesen idegenek - Belayane Najoua
A 2016-ban bemutatott olasz vígjáték Paolo Genovese rendezésében őszinte humorral, kíméletlenül, mégis szentimentálisan eleveníti meg a valóságot. A film egy baráti estét mutat be, ahol a szereplők egy különös játékot találtak ki: ha egyikőjüknek hívása vagy üzenete érkezik, akkor köteles a többiek füle hallatára lefolytatni a beszélgetést. Eddig úgy gondolták, jól ismerik egymást - az este végére azonban sok titokra fény derül.
A filmet a világ számos országában feldolgozták színházi darabként is. Budapesten a Játékszínben nézhetjük meg október 21-én este a két órás darabot, amiben olyan színészek ültetnek fel minket az érzelmek hullámvasútjára, mint Makranczi Zalán, Nagy Sándor és Martinovics Dorina.
David Sax: Az analóg bosszúja - Kércz Dorci
Magyarországon a Poket zsebkönyvek kiadásában jelent meg David Sax torontói újságíró többszörös díjnyertes bestsellere, Az analóg bosszúja, amely az analóg és a digitális viszonyát járja körbe. Miért kezdhettek el növekedni az elmúlt években olyan halottnak hitt technológiák eladásai, mint a bakelitlemezek, a filmes fényképezőgépek, a társasjátékok vagy a print magazinok? Hipszter trend vagy folyamatosan változó fogyasztói dinamizmus áll a háttérben?
Sax szemlélete szerint jelenleg egyfajta posztdigitális állapotot tapasztalunk meg, amikor a fizetőképes tömegek - főként a fiatalabb generációk - a túlterjedt virtualitásra adott reakcióként az analóg dolgok felé fordulnak. Ajánlom ezt a könyvet azoknak, akik szeretnének statisztikákon, riportokon, és személyes történeteken keresztül megismerni egy-egy manapság visszatérő analóg gyakorlatot, és azoknak is, akik kíváncsiak arra, hogy milyen pszichológiai tényezők húzódnak a háttérben.
Magyar Kincsek Ünnepe - 5. éve - Klisóczki Fanni
A Concerto Budapest idén már ötödik alkalommal rendezi meg a Magyar Kincsek Ünnepét. Vegyél részt te is az egynapos ünnepi fesztiválon október 23-án a Zeneakadémián!
Az ünnepi program központi motívuma a tőlünk karnyújtásnyira lévő értékek felfedezése és újrafelfedezése. A koncertsorozat keretében hallhatunk magyar népi hangszereket, prímásokokat, felcsendülnek operettek és magyar concertok, valamint megzenésített magyar történelmi arcképekkel is találkozhatnak az érdeklődők. Bővebb információért és jegyekért keresd a Concerto Budapest Facebook oldalát, illetve a Zeneakadémia honlapját!
Fekete fény - a Fotóhónap 2021 fő kiállítása
A kanadai származású Margaret Watkins Fekete fény című fotókiállítása október 13 és január 16 között látható a Mai Manó Házban. A reklámfotózás megújítójaként is emlegetett Watkins életének meghatározó jellemzője volt a lázadás, a hagyományok elutasítása, így nem meglepő módon a művészetében is visszatérő elem az erotika és a feminizmus.
A látogatók a művésznő 120 fényképét tekinthetik meg: a portrék, tájképek és modern csendéletek mellett utcai jelenetek, reklámok és iparművészeti munkák is tarkítják a kiállítást. Bővebb információt a linken találsz.
Kultúra az Esernyősben - Taxner Tünde
Óbudán a Fő tér és a környező utcák macskaköveikkel és hangulatos kávézóikkal időutazásra hívnak. Egy esős őszi estén mi sem esik jobban, mint elszürcsölni egy teát az Esernyős kávézóban. Az Óbudai Kulturális és Sport Központ a jó hangulat és forró italok mellett kulturális programokat is kínál. A művészet színes palettájának adnak otthont a kívülről több mint száz, belülről azonban nagyon modern terek.
Október 22-én a Hiperkarmából és a Budapest Bárból ismerős Frenk lép fel, 27-én pedig Jakobovits Kitti irodalomterapeutával lehet pszichológiáról és könyvekről beszélgetni. A következő héten már nyitva lesz a Lámpások birodalma című kiállítás is, ami értelmi fogyatékossággal élő művészek festményeit tárja elénk.
Miért pont Esernyős? Mert a Fő tér és a Laktanya utca sarkán állnak a híres esernyős hölgyek, a Várakozók. A szoborcsoport Varga Imre alkotása, és prostituáltakat ábrázol, akik a hónuk alatt szorongatják a kis táskát, és fáznak az esőben.