Modern történetek örökértékű üzenettel – Mesék a laza téli estékre

kepek_evtervezo_cikkbe_3.png

Ha egy igazán mesés téli szünetre vágysz, és unod a sablonos akciófilmeket, összegyűjtöttünk pár klasszikust, amik feldobhatják a borús napokat, de egyúttal elgondolkodtatnak is. Van ugyanis, hogy többről szól egy történet, mint ahogy elsőre gondolnánk.

Borítókép: Canva

Jégvarázs – Kelle Fanni

A Jégvarázst az első olyan animációs mesefilmek között tartjuk számon, amelyek nem a régi női sztereotípiákra és a fehérlovas hercegekre váró hercegnőkre építi cselekményét. A varázslatos téli mese elkalauzolja a nézőt egy csodás helyre, ahol két teljesen eltérő személyiségű testvér él a palota falain belül. Elképesztő történet a szeretet elsöprő erejéről, ami még a legvégzetesebb varázslatot is képes feloldani. A történetben helyet kap több szerelmi szál is, viszont az alkotás a testvéri szeretet elsöprő erejére fektet nagyobb hangsúlyt: a családi kötelék feloldhatatlanságára. Emellett a mese arra bátorít minket, hogy merjünk önmagunk lenni, ezáltal önelfogadásra tanít. Hiszen Elza sok-sok év után felvállalja varázserejét, és felfedezi a benne rejlő lehetőséget.

jegvarazs-thumb-meselandia.jpgForrás: meselandia.tv

Merida, a bátor – Kelle Fanni

A Pixar rendezésében 2012-ben jelent meg először olyan animációs, a középkorban játszódó mese, amelynek főhőse lány. A Merida, a bátor című film az anya-lánya sajátos kapcsolatáról szól. A lázadó Meridát szülei bele akarják kényszeríteni a hagyományos hercegnői szerepbe, azonban Merida ellenszegül, anyja és testvérei pedig medvévé változnak. Az átkot a szeretet kimutatása töri meg, és az, hogy Merida beismeri hibáját. A mese azt szeretné közvetíteni a nézőközönségnek, hogy a nézeteltérések ellenére is legyünk képesek a másikat tiszta szívünkből szeretni, valamint próbáljuk más aspektusból szemlélni az eseményeket, tiszteletben tartva a generációs különbségeket és hagyományokat. Fontos üzenete, hogy a családi kötelék és szeretet a viták ellenére is feloldhatatlan kötelék.

merida-a-bator-belyeg-mesekincstar.jpgForrás: mesekincstar.tv

Aranyhaj és a nagy gubanc – Kelle Fanni

Az aranyhajú leány elnevezésű, Grimm-testvérek ihlette mese modern változataként jelent meg az Aranyhaj és a nagy gubanc című Disney-alkotás. A történetben a királyi házaspárnak egy hosszú aranyhajú gyermeke születik, akit elrabolnak. A király és királyné minden évben lámpásokat enged a magasba, ami a reményt szimbolizálja. A mese egy csodálatos történet a végtelen szeretetről, a kitartásról és a remény örökkévalóságáról. A szülői szeretet mindent elsöprő ereje hatalmas hangsúlyt kap az alkotásban, hiszen a lány nem találna újra haza szülei hite és emésztő bánata nélkül. Az Aranyhaj és a nagy gubanc arra tanít minket, hogy a legkilátástalanabb helyzetekben is bízni tudjunk, hiszen egyszer – akár sok év után – minden jóra fordulhat. Emellett rámutat arra, hogy a külcsín a belső érték nélkül semmit sem ér.

aranyhaj-es-a-nagy-gubanc-kiskep-rekamesei.jpgForrás: rekamesei.hu

Encanto – Kelle Fanni

Az Encanto egy újabb latinos temperamentumú Disney-alkotás, amely egy különleges, varázserővel rendelkező család történetét mutatja be. Az Encanto, a nyüzsgő, bűbájjal teli kisvároska a tragédiával sújtott családot csodával áldja meg. Azonban Mirabel teljesen átlagos marad, és ez rányomja bélyegét a családra és a lány megítélésére, önértékelésére. A történet főszereplője alacsony önbecsüléssel küzd, azonban édesanyja arra neveli, hogy úgy tökéletes, ahogy van. A lány bátorságát és furfangját használja fel családja megmentésére. A mese fontos értékeket közvetít, hiszen mai világban szükség van olyan példaképekre, akik önmaguk miatt szerethetők, nem a küllemük, rangjuk, vagyonuk miatt. A család fontossága is nagy szerephez jut a történetben.

4691-encanto.jpgForrás: mozipremierek.hu

Anasztázia – Fiar Mitra

Nem olyan ismert, mint a legtöbb Disney-hős, de éppolyan belevaló hercegnő az Oroszországban árvaként nevelkedő Ánya is. Az Anasztázia című film egy különc lányról szól, aki kénytelen egyedül boldogulni a nagyvilágban. Beszédstílusában önmagunkra emlékeztethet, hiszen hercegnőkre nem jellemzően őszinte, szókimondó és humoros. A talpraesett lány családja után kutatva a múlt századelő havas Oroszországán és nyüzsgő Franciaországán keresztül utazik, az úton pedig egyezséget köt egy jóképű szélhámossal, és még a gonosz Raszputyinnal is meg kell küzdenie. A különleges mese a híres Romanov uralkodói család valódi történetén alapul, és a férfi-női szerepek megújításával megmutathatja, hogy a hercegnőknek – akikre a kisgyerekek oly sokáig felnéznek – sem kell mindig olyannak lenniük, mint a legtöbb Disney-filmben.

image_jpeg_1.jpgForrás: anya.com

A Grincs – Fiar Mitra

Dr. Seuss karácsonyi klasszikusa alapján 2018-ban újabb feldolgozás került vászonra ezúttal animált mese formájában. A magányszerető Grincs, mindenki kedvenc morcos figurája a zord Kobak-hegyen él hűséges kutyája, Max társaságában. A mese ezúttal nem Kifalvára, hanem a zöld szörny életére fókuszál, Grincsre, aki utálja a karácsonyt. Így amikor meghallja, hogy Kifalva népe idén háromszor akkora ünnepséget tervez, mint a többi évben, nem marad más választása: el kell lopnia a karácsonyt. Az imádnivaló karakterek könnyen megtanítanak egymás elfogadására, hiszen a mese végére a Grincs és Cindy Lou, a jószívű Ki összefogva rájönnek, miről is szól valójában a karácsony. Hiszen a szeretet ünnepe akkor is a szeretetről szól, ha a másik egyáltalán nem olyan, mint a többség.

image_jpeg.jpgForrás: artmozi.hu

Coco – Fiar Mitra

Egy mexikói család életében sok-sok generációra visszamenőleg tabunak számított a zenélés. A kis Miguelt azonban ez sem tudja visszatartani attól, hogy megvalósítsa legnagyobb álmát, és híres gitáros legyen. A Día del Muertos, azaz a halottak napja közeledtével megnyílik az út a holtak és az élők világa között, és a kisfiú Ernesto de la Cruzt, híres zenész ősét keresve olyan családtagokkal is megismerkedik, akiket sosem gondolta volna, hogy láthat. A sok varázslat közepette fény derül a generációs zene tilalom eredetére, és a kisfiú megtanulja, hogy még a holtak közül sem szabad mindenkiben megbízni. A mese a halál témáját az európai felfogáshoz képest teljesen más kontextusba helyezi, a kulturális utazás gyönyörű képi világgal megjelenítve új kapukat nyit előttünk az elmúláshoz való hozzáállásban.

image_jpeg_2.jpgForrás: disneyplus.com

Karácsonyi lidércnyomás – Fiar Mitra

Tim Burton közkedvelt mesefilmje a karácsonyi és a halloweeni hangulathoz egyaránt elengedhetetlen kellék lehet. A főszereplő Jack ugyanis Halloween város polgármestereként mindig is a lehető legjobban végezte a dolgát, a rémisztgetést. Karácsonykor azonban úgy gondolja, kipróbálná magát más feladatban is, és elteszi láb alól a Mikulást, hogy helyette kézbesíthesse az ajándékokat. A feladat, nagy meglepetésére, sokkal nehezebbnek bizonyul, mint ahogy azt gondolta, így megkezdődik a karácsonyi felfordulás és téboly. A film különleges animációs világgal jeleníti meg a történet legfőbb üzenetét: hogy milyen fontos az együttműködés, és mekkora katasztrófába torkollhat, ha mindig csak a saját fejünk után megyünk.

image_jpeg_3.jpgForrás: disneyplus.com

Az ember, aki értette a karácsonyt – Karácsonyi ének – Tóth Valter

Egy klasszikus. Nem véletlen, ha valamire ezt mondják. Nos Charles Dickens Karácsonyi ének című műve is ilyen darab. A méltán híres regényt rengetegszer megfilmesítették, sokféle feldolgozásban megjelent már. A 2009-ben kiadott, 3D-s számítógépes-animációs film főszereplője Jim Carrey, de feltűnik az oldalán Gary Oldman és Colin Firth is. A klasszikus történethez hűen a főszereplő Scrooge egy lelketlen, zsugori öregember, aki hallani sem akar a karácsonyról, sem az ünneplésről. Igazából a pénzén kívül semmi nem érdekli. Úgy tűnik, kiölt magából mindenféle érzelmet. Akkor jön fordulat az életébe, amikor meglátogatja őt a „karácsony szelleme”. Dickens zseniális megjelenítője volt az emberi nyomorúságnak. Érzékletesen át tudta adni a szívszorító érzelmeket, együttérzést keltő módon ábrázolta a sorsokat. A Karácsonyi ének egy történet az elhibázott döntésekről, a megkeményedett szívről, de ugyanakkor a reményről, a második esélyről és a könyörületről is szól. Megérinti a szívünket, és megtanít arra, hogy mi a karácsony lényege, vagy mi kell legyen az egyik alapvető karakterelem az emberben: az irgalom. Együttérzés más emberekkel, örömszerzés, javainkkal mások boldoggá tétele, amely pedig minket is boldoggá tesz. Ha nem hiszitek, nézzétek meg Robert Zemeckis művét. A Disney által készített másfél órás mesefilm inkább felnőtteknek szól, sőt nagyon kicsiknek nem is ajánljuk, ugyanis elég ijesztő. Üzenete miatt viszont erősen ajánlott, hiszen a hétköznapi forgatagban észrevétlenül Ebenezer bácsi helyzetébe kerülhetünk.

image_19.pngForrás: disneyplus.com

süti beállítások módosítása