Hódít a Veganuár – újabb divatdiéta, vagy fenntartható egészséges életmód?

borito_7.pngAz idei évben is népszerű a Veganuár kihívás, amely keretein belül hazánkban is több mint 25 ezer jelentkező vágott bele az egy hónapon át tartó vegán életmódba. A résztvevők minden nap recepteket, tippeket és tanácsokat kapnak, amelyek segítségével sikeresen beépíthetik mindennapjaikba a vegán életmódot. De mégis milyen hatással lehet egy ilyen drasztikus változás az emberi szervezetre és a bolygónkra? Eléri-e célját a vegán életmód? 

Írta: Völgyi Dóra, borítókép: Canva

Mi is az a Veganuár? 

Eredeti nevén a Veganuary (vegán január) egy egyesült királyságbeli nonprofit szervezet, amely célként tűzte ki, hogy minél több embert ösztönözzön a vegán életmód kipróbálására. A vegán január kihívás 2014-ben kezdődött, az évek során pedig 209 ország és több mint 580 ezer résztvevő csatlakozott a kezdeményezéshez.

Miért éri meg csatlakozni? 

A vegán életmód középpontjában a növényi alapú táplálkozás áll, amely teljes mértékben kizárja az állati eredetű élelmiszerek fogyasztását. Az egészség szempontjából a kiegyensúlyozott növényi alapú táplálkozás hozzájárul az általános közérzet javulásához, az energikusabb hétköznapokhoz, a jobb emésztéshez, a szebb bőrhöz és a pihentető, minőségi alváshoz. Ez az életstílus a környezetre is jótékony hatással bír, ugyanis az állati eredetű ételek fogyasztásának csökkenésével az egyéni ökológiai lábnyom is csökkenthető. 

A pozitív hatások ellenére sokszor hallhatjuk azt is, hogy a vegán életmód magas anyagi kiadásokkal járhat. A kérdést az Oxfordi Egyetem is górcső alá vette, és arra a meglepő eredményre jutottak, hogy a magasabb jövedelmű országokban a növényi étrend a leginkább megfizethető. 

Hazánkban is dübörög a Veganuár   

Magyarországon 2020 januárjában Vida Raul vezetésével a Prove online vegán magazin és az Empátia Sztori nevű nonprofit szervezet támogatásával indult el az első hivatalos magyar Veganuár kihívás. A kampány célja, hogy arra ösztönözze a résztvevőket, hogy egy hónap erejéig próbálják ki a vegán életmódot. 

A program keretein belül a jelentkezők a Veganuár hivatalos honlapján iratkozhatnak fel a hírlevelükre, amelyen keresztül naponta hasznos tanácsokat, heti A és B menüvel ellátott változatos mintaétrendet, útmutatókat, konyhai tippeket és több száz receptet osztanak meg teljesen ingyen. A program az egészségre gyakorolt hatások mellett bemutatja a vegán életmód etikai és fenntarthatósági okait is. A tavalyi évben több mint 26 ezer fő csatlakozott Magyarországról a kihíváshoz. 

A tömérdek jelentkező mellett mára már nagyvállalatok, többek között a Lidl, a Dr. Oetker, a Herbaház, a dm és az Oatly is csatlakozott a Veganuár kezdeményezéséhez. 2020 óta az esemény nagykövetei között szerepelnek olyan hírességek, akik már régóta a vegán életmód szerelmesei, például Kovács Panka, Puskás-Dallos Péter, Steiner Kristóf és Antal Éva is.  

A Veganuár valódi hatása

Bár a kiegyensúlyozott vegán életmód egészségügyi előnyei bizonyítottak és valamelyest szemmel láthatóak, a környezetre gyakorolt pozitív hatást illetően azonban máig sokan szkeptikusak. Éppen ezért a Veganuár csapata a 2023-as kampány alapján becslést végzett a program környezeti hatásairól. 

A becsült eredmények alapján a Veganuár alatt minimum 424 ezerrel kevesebb állatot kellett levágni a keresletcsökkenés miatt. A felhasznált anyagokat tekintve 532,5 millió liter vizet spóroltak meg azzal, hogy nem támogatták az állattenyésztést, 864 ezer kilogrammal kevesebb szén-dioxiddal terhelték a bolygót és 1,1 millió négyzetméterrel kevesebb földterületre volt szükség az ételek előállításához. 

Mi is készültünk egy gyorsan és egyszerűen elkészíthető, pénztárcabarát, fehérjében gazdag ínycsiklandó vegán recepttel, amellyel feldobhatod a vizsgaidőszak utolsó napjait. Azonban fontos hangsúlyozni, hogy az életmódváltás lényege nem a drasztikus lemondás és önmegtartóztatás, hanem a lassabb folyamatos átállás. Mit gondolsz, megér egy próbát? pasta_1.pngKép: Canva

Brokkolitészta, paradicsomos csicseriborsó raguval 

Hozzávalók:

Tészta:

  • 300 g liszt
  • 250 g brokkoli (fagyasztottat is használhatsz)
  • 2 teáskanál só

Szósz:

  • 250 g csicseriborsó
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 1 fej vöröshagyma
  • 1 üveg paradicsomszósz
  • Olasz ízvilágú fűszerek: oregánó, bazsalikom
  • Só, bors
  • (csípős paprika ízlés szerint)

Elkészítés:

  1. A brokkolit puhára főzzük, majd krumplinyomóval vagy botmixerrel pépesítjük.
  2. A pépesített brokkolit a liszttel és a sóval összegyúrjuk, hogy egy kemény tésztagolyót kapjunk.
  3. A tésztát ollóval forrásban lévő sós vízbe vágjuk, 5 percig főzzük, majd leszűrjük.
  4. A vöröshagymát kevés olajon üvegesre pirítjuk, majd hozzáadjuk a csicseriborsót, a fokhagymát, valamint a paradicsomszószt. 15-20 percig főzzük, fűszerezzük.
  5. Beleforgatjuk a brokkolis tésztát a csicseriborsós szószba. 
  6. A tetejére bazsalikomot teszünk és vegán sajtot reszelünk tálaláskor (választhatsz igazi sajtot is, akkor a recept vegetáriánus lesz).
süti beállítások módosítása