Írta: Gajdics Bálint
Mi jut eszünkbe augusztus 20-ról? A dolgozó embereknek először biztosan a munkaszüneti nap vagy a hosszú hétvége kifejezés - a nyári melegben kiváló alkalom lehet a belföldi kikapcsolódásra. A látványosságok kedvelőinek azonnal az esti tűzijáték jut eszükbe, ami szinte az ország összes településén a napot zárja. A fővárosban külön élményt nyújt, hogy a Duna felett kapjuk ezt a hatalmas fényözönt, ami évről-évre felülmúlja az előző látványt. A tűzijáték vége jelenti azt, hogy kezdődhet az utcabál, a város éjszakai fényeinek felfedezése. A történelem kedvelőinek pedig Szent István jut eszébe.
Magyarország augusztus 20-án szülinapos, de miért pont akkor? Honnan jön ez hagyomány, és hogyan ünnepelték a múltban ezt a dátumot?

Uralkodása idején augusztus 15-ét, a keresztény hagyományokból ismert Nagyboldogasszony napját avatta ünneppé, ezen a napon hívták össze a királyi tanácsot Székesfehérváron, és a törvényalkotás napja is volt. I. István király 1038-ban, élete végén ezen a napon ajánlotta fel az országot Szűz Máriának, és augusztus 15-én hunyt el. Mégsem ez a dátum maradt meg a történelmi kánonban, mint Magyarország első saját ünnepe. Az ok szintén a már elhunyt Szent Istvánhoz köthető. 1083-ban Szent László király VII. Gergely pápa közbenjárásával ezen a napon avatta szentté Istvánt fiával, Imre herceggel, valamint Gellért püspökkel együtt. Tehát a szentté avatás időpontját tekintjük ma Magyarország születésnapjának.

Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc leverése után az Osztrák-Magyar Monarchiában több éven keresztül nem lehetett ünnepelni ezt a napot , hiszen sokan a magyar függetlenség szimbólumaként tekintettek rá. Majd az 1867-es kiegyezést követően megenyhültek a korlátozások. I. Ferenc József császár 1891-ben engedélyezte először, hogy augusztus 20-a munkaszüneti nap legyen, majd 1895-től a magyar lobogók kifeszítése is engedélyezett volt ezen a napon az ország középületein.
Az első világháború alatt és azt követően nem került mindig sor a nap megünneplésére. Később, a Horthy-korban fektették le az ünnepnapi események alapjait, amik mind a mai napig kísérik augusztus 20-át.
1927. óta van tűzijáték, tisztavatás és őrségváltás is. A sors furcsa fintora, hogy a második világháborút követően, 1945-ig mint nemzeti ünnep lehetett megtartani, de mint egyházi ünnep még két éven keresztül engedélyezett volt.

Képek forrása: MTI; Pixabay; Turizmus Magazin