A teljesítmény gyakran nem egyenlő a sikerrel. Elvégeztük a munkát, de nem kaptunk elismerést: kissé szomorúan hangzik, de biztos mind találkoztunk már vele. A tehetség és az erős munkamorál a kulcs az érvényesüléshez - halljuk sokszor. Ámde a mai világban ezek az erőfeszítések nem jelentenek kézzelfogható garanciát: ez szemet szúrt Barabási Albert-Lászlónak is. A világ egyik vezető szakértője a hálózatok tudományában tárja fel, mi is a siker valójában.
2020.10.18. Írta: Burkus Brigitta / Borítókép: Bera Viktor
Cikksorozatunk második részében Barabási Albert-László hálózatkutató avat be minket a siker egyetemes törvényeibe. Ha meguntad a szokásos motivációs könyveket, és kézzelfogható formában, statisztikai elemzések alapján szeretnéd megismerni a siker titkát, akkor ez a könyv pont neked szól.
Barabási Albert-László erdélyi származású, világhírű tudós. A komplex hálózatok elméletének területén ért el jelentős sikereket, jelenleg a bostoni Northeastern Egyetem Komplex Hálózati Kutatóközpontjának vezetője.
Kép: https://tedxmidatlantic.com/2019-talks/
Jó ideje gyarapodik az önsegítő kiadványok száma a könyvesboltok polcain. Ez a mű azonban elsődlegesen nem ezt a célt szolgálja - bár úgy gondolom, minden elolvasott könyv kisebb-nagyobb lélekterápiával ér fel.
Visszakanyarodva A képlethez: első nekifutásra fejtörést okozna elhelyezni bármelyik hagyományos kategóriába. De ez esetben erre nincs is szükség. Ugyanakkor az élet más területein a döntéshozatal mindennapos, fontos feladat, vagy inkább feladatsorozat: tulajdonképpen egymásra épülő választásokból épül fel az életünk. A választásaink pedig nagy mértékben befolyásolják, hogyan vélekedünk magunkról a nap vagy akár az életünk végén. (kép forrása)
A siker relatív: mindenkinek mást jelent. Egy része rajtunk múlik, viszont vannak tényezők, melyeket nem befolyásolhatunk.
Az igazán izgalmas és érdekes kérdés: Hogyan is döntünk, mikor nem tudunk dönteni? Barabási Albert-László többek között erre a kérdésre is válaszokat keres könyvében. A kutató olyan kézzelfogható magyarázatokra irányítja figyelmünket, melyek utólag egyértelműnek tűnnek, elsőre azonban meglepetésként érhetnek minket. Álltál már értetlenül egy Oscar-díj vagy világhírű festmény sikere előtt? Ha igen, akkor érdekelhetnek a magyarázatok a következő kérdésekre is:
- Ugyanazon törvényszerűségek segítik-e sikerre a művészeket, mint a sportolókat?
- Mennyit ér egy üveg bor?
- Ki a legjobb zongorista?
- Miért fontos a preferenciális kapcsolódás, és hogyan működik?
- Legyőzi-e a minőség a társas befolyást?
- Miben tévedett Einstein?
A könyvben szó esik még zoknibábokról, Tiger Woodsról és a Kickstarterről is. Továbbá megtudhatjuk, mit tart a szerző klikkszellemű és kíméletnek iparágnak. A hétköznapi példáknak köszönhetően még a bonyolultabb összefüggések is közérthetőek lesznek, az író szórakoztató stílusa és tanulságos példái pedig segítenek értelmezni az olvasottakat.
A siker univerzális törvényei mindenhol jelen vannak, de mi titokzatos erejük titka? Az adatok és Barabási Albert-László könyve megadják a választ.