Mindannyiunk életében előfordulhat, hogy kiégés áldozataivá válunk: ilyenkor nemcsak a saját munkánkban felmerülő gondok jelenthetnek nehézséget, hanem a családunk, barátaink felé is csökkenhet a nyitottságunk. A Tanítóm, a Polip című film egy egészen különleges megküzdés történetét mutatja be.
Írta: Varga Tamás, borítókép: Pexels
A Hallgatói Támogatás csapata szakképzett pszichológusokból, tanácsadókból áll, akik a hallgatók mentális egészségét, tanulási módszereit és a karrierjükről való közös gondolkodást hivatottak támogatni a Budapesti Corvinus Egyetemen. Az idei őszi félévben október közepéig három angol nyelvű CONNECT-programot szerveztek, ebből az első kettő egy kincsvadászat és egy kvízest volt. A Mentálhét keretein belül pedig egy filmvetítést tartottak magyar és külföldi hallgatók számára egyaránt. A Hallgatói Támogatások programjai között mindenki megtalálhatja a neki tetsző elfoglaltságot, mivel rendeztek már napindító relaxációs alkalmat, rapid randit, különböző pszichológiai témájú előadásokat, illetve ImproSzínházat is, ahol színészek játszottak el a hallgatók által felvetett helyzeteket, témákat.
Október 10-e a mentális egészség világnapja, ennek kapcsán rendezik meg minden évben a Mentálhetet. Október 14-től 17-ig öt különböző programon vehettek részt az érdeklődők, amelyek központi témája az egymással és önmagunkkal való helyes bánásmód volt. A szervezők megfogalmazása szerint a hasonló események bárkihez és mindenkihez szólnak: támogatólag állnak a sokszínűséghez, a méltányossághoz és a befogadáshoz. Ebből kifolyólag a Mentálhéten is változatos események közül választhattak a hallgatók: a plenáris beszélgetéstől egy workshopon át egészen egy kutyabemutatóig. Az első rendezvény október 14-én egy filmest volt a Faculty Club Színháztermében, ahol az érdeklődők a Tanítóm, a Polip című 2020-as dokumentumfilmet nézhették meg.
A 93. Oscar-gálán a legjobb dokumentumfilm díját elnyerő alkotás Craig Foster dél-afrikai dokumentumfilm-rendező és egy közönséges polip kapcsolatának alakulását mutatja be. A történet kezdetén Craig egy kiégett, emberi és családi kapcsolódásra képtelen személy, aki a búvárkodásban találja meg a kiutat. Az Atlanti-óceán hínártengerében találkozik egy polippal, akiben olyan érzelmi támaszra lel, ami segíti őt a családi életének megélésében.
A film után közös beszélgetés kezdődött, amelynek keretein belül két pszichológus segített kibontani az emberek és az állatok, illetve az emberek és a természet kapcsolatának témaköreit. A diskurzus során többek között szó esett arról, hogy tízből nyolc embernek nincsen semmilyen szenvedélye, viszont ez egy rutin kiépítésével vagy érzelmi kötődések kialakításával javítható. Meglepő tény, hogy egy állattal való kapcsolat legalább annyira gyógyító lehet, mint egy emberi barátság. Ami pedig talán a legfontosabb, hogy az ember végső soron társas lény, és ezért mindennél jobban vágyik a kapcsolódás érzésére. A filmben pedig ez a kapcsolódottság a főszereplő részéről valós: amikor a polip lábadozik, Craig átérzi a fájdalmát, és a hangulata a polipéval együtt változik.
A beszélgetés zárógondolata szépen keretezte a film üzenetét, miszerint egy valós társas kapcsolat hordoz magában kockázatokat is, hiszen a másik felet bármikor elveszíthetjük. Ugyanakkor részesei lehetünk egy igazi érzelmi kapcsólódásnak, ami segíthet a mentális és érzelmi jóllétünkben, motivációt, célokat adhat nekünk.