Új év, új célok – Így váltsd valóra az álmaidat három egyszerű lépésben!

boritu.jpgItt a január, az ambiciózus újévi fogadalmak ideje. Ebben a hónapban megtelnek az edzőtermek, több zöldség fogy a boltok polcairól, és az egyetemisták is új motivációval vágnak neki a vizsgaidőszak második felének. Mindannyiunkat szippantott már magába az „új év, új én” mentalitás, viszont ezekről a célokról sokszor elfeledkezünk az év első hónapjaiban, és hirtelen azon kapjuk magunkat, hogy egy újabb év elsuhant, és a fogadalmaink teljesítetlenül maradtak. Cikkünkben összeszedtünk három lépést, amelyekkel hatékonyan megtervezheted az új évedet és elérheted céljaidat.

Írta: Sie Réka, borítókép: Canva

Első lépés: Reflexió

Mielőtt elhatározásokat hoznánk, érdemes átgondolnunk az előző évünket és a jelenlegi helyzetünket, hogy tudjuk, mi a kiinduló pontunk. Ehhez segítségül hívhatunk erre a célra megalkotott munkafüzeteket, mint például a YearCompass. Ezzel a módszerrel kezdetnek kiemeljük az év legemlékezetesebb történéseit. Így láthatjuk, hogy mik azok az elfoglaltságok, amelyek örömet okoztak számunkra, és kik azok az emberek, akik szerves részét képezték az évünknek. Szembenézhetünk a nehéz pillanatokkal is, és átgondolhatjuk, hogyan tudtunk túllendülni a kihívásokon, valamint milyen nehézségeket söpörtünk a szőnyeg alá. 

Ezután érdemes kategorizálni az életünk területeit. Külön értékelhetjük magánéletünket, személyes kapcsolatainkat, karrierünket, tanulmányainkat, mentális egészségünket, valamint fizikai jólétünket. Ez segíthet abban, hogy eldöntsük, mely területekre szeretnénk nagyobb hangsúlyt fektetni a következő évben.

Második lépés: Tervezés

A személyes célokat úgy definiálhatjuk, mint a kívánt jövőbeli eredmények kognitív reprezentációit, amelyek magukban foglalják a pozitív eredmény elérésére irányuló törekvéseket. Az évváltás egy olyan fordulópont, amely különösen ösztönözhet minket a változásra, így nem véletlenül lett népszerű szokás az újévi fogadalmak tétele. Ezekkel azonban sokszor probléma, hogy nem elég megfoghatóak, és hiányoznak belőlük a cselekvésre ösztönző elemek. Sokan fogadják meg, hogy az új évben egészségesebben fognak táplálkozni és többet fognak mozogni, anélkül, hogy átgondolnák, ez pontosan mit is jelent számukra, és mit terveznek tenni ennek elérése érdekében. Arról, hogy miért adják fel sokan az újévi fogadalmaikat korábbi cikkünkben olvashatsz bővebben.

Általános fogadalmak helyett hatékonyabb módszer, ha SMART célokat tűzünk ki. E szerint a megközelítés szerint egy megvalósítható célnak öt kritériumnak kell megfelelnie: legyen specifikus (Specific), mérhető (Measurable), elérhető (Achievable), releváns (Relevant) és határidőhöz kötött (Time-bound). Ezeket a szempontokat követve érthetővé válik, hogy miért fontos számunkra a cél elérése, mit tehetünk a megvalósítása érdekében, és miben mérhetjük a sikerességünket. 

Harmadik lépés: Vizualizáció

Ha már sikerült megfogalmazni a céljainkat, érdemes vizualizálni is azokat, hogy megőrizzük motivációnkat. Ennek egy élvezetes és kreatív módja a vision board, vagy más néven álomtábla készítése. Nyisd meg a Pinterestet vagy lapozd fel kedvenc magazinjaid, és keress olyan képeket, illetve idézeteket, amelyek esztétikusan ábrázolják, hogy milyen életet szeretnél élni a következő évben. Választhatsz továbbá egy szót vagy kifejezést is, ami tömören jellemzi az éved fókuszát. Ezeket aztán kedved szerint kombinálhatod, amíg egy olyan eredményt nem kapsz, amire ránézve motivációt nyersz az év során. koztes1.jpgKép: Canva

Elkészítheted online vagy papír formában is, a lényeg, hogy találj neki egy olyan helyet, ahol rendszeresen látod, így emlékeztetőül is szolgál. Létrehozhatsz egy kollázst Canvában vagy Pinteresten, melyet beállíthatsz háttérképnek. Fizikai formában is elkészítheted a vision boardod egy karton és némi ragasztó segítségével, így egy olyan dekoratív elemet kaphatsz, amivel feldobhatod a szobádat. Ezzel máris több energiát fektettél a tervezgetésbe, mintha csak egy listát írtál volna, ezért motiváltabb leszel abban, hogy tartsd magad az elhatározásaidhoz.

Természetesen célokat kitűzni és terveket szőni nem csak az év első napjaiban lehet, ugyanakkor ilyenkor érdemes kihasználni az új kezdet adta motivációt. Ha tehetitek, szánjatok rá pár órát, és képzeljétek el hogyan nézhet ki az előttetek álló év. Engedjétek el a fantáziátokat és merjetek nagyot álmodni!

süti beállítások módosítása