A vancouveri világkupán november 24-én ismét győzedelmeskedett a magyar párbajtőrcsapat, akik már az olimpián is bizonyítottak. A válogatott egyik tagja, Koch Máté eddigi pályafutása legnehezebb öt napjaként tekint vissza az egyéni kiesése és az olimpiai bajnoki cím közötti időszakra. Máté a HEAD diákszervezet olimpiát feldolgozó eseményen az olimpia jelentette kihívásokról, illetve a vívás iránti szeretetéről beszélt korábban.
Írta: Bogos Katalin, borítókép: Frank Fife / AFP
„Ha nem edzek, idegesítő leszek, és mindenkinek az agyára megyek”
Máté elmesélte, hogy gyerekkorában szinte minden sportágat kipróbált, mielőtt kikötött a vívásnál, mivel a legtöbb helyről elbocsátották. Végül jelenlegi egyesületében, a Vasasban kezdett tőrözni, ahol azonban pár évvel később megszűnt a tőroktatás. Szeretett volna a klubnál maradni, ezért váltott párbajtőrre, amelyben már a kezdetektől fogva sikeres volt, ugyanis a tőrözésből hozott technikája megzavarta társait. Kiskora óta több sportoló inspirálja céljai elérésében. A futballisták közül Messit, a vívók közül pedig Boczkó Gábort, Imre Gézát és Szilágyi Áront emelte ki, mivel szerinte tőlük sokat lehet tanulni.
„A sport leginkább elszántságra, alázatra és tiszteletre tanított. Mi, sportolók mindenkit tisztelünk, és nem vagyunk beképzelt típusok. Tudnunk kell kezelni a sikert, mert ha elszállunk magunktól, onnan hatalmasat lehet zuhanni, és akkor ennyi volt...”
Amikor megkérdezték, mit csinálna, ha nem vívna, röviden azt válaszolta: „Megbolondulnék szerintem, ebbe a lehetőségbe rossz belegondolni is.” Elmondta, hogy akkor érzi jól magát, ha vívhat, és a környezete is ezt szereti, mivel hiperaktív, és ha nem fárad el, az frusztráló lehet mások számára. Amit igazán szeret a sportban, az a versengés, ezért amikor csak teheti, megpróbál versenyszituációt kialakítani az edzéseken is, valamint már el is kezdte a felkészülést a következő szezonra. „Az a flow érzés éltet igazán, hogy nyerünk, győzünk és üvöltünk.” Saját meglátása szerint azért is van ennyi világkupa eredménye, mert kisgyermekkora óta arra törekszik, hogy mindenhol a maximumot adja és győzzön.
„Az olimpia atmoszférája teljesen egyedi, meggyűlt vele a bajunk”
Máté nagyon örült annak, hogy ennyi magyar sportoló kijutott idén az olimpiára, mivel így segíteni és támogatni is tudták egymást. A hasonló felkészülési időszakból erőt merítve megpróbálták úgy felfogni, mintha egy világbajnokság lenne, azonban érezték, hogy nagyobb nyomás nehezedik rájuk. Kifejtette, hogy a versenyek előtt sosem tud megnyugodni, mivel frusztrálja a várakozás, valamint az, hogy nem tudja előre, pontosan milyen felkészültségi állapotban van.
Elmesélte azt is, hogy amikor bekerült a csapatba, teljesen megváltozott a személyisége és megkomolyodott, mivel itt megfontoltabbnak kell lennie és követnie kell a taktikai utasításokat. „Egyéniben önmagam tudok lenni, de csapatban más a szerepem.” Csapatban a feladata a stabil pontszerzés, amihez a lehetőségekhez mérten kockázatmentesen kell vívnia, tekintve, hogy itt az egész csapat eredménye múlik rajta.
Ugyan egyéniben sikeresebbnek tartották, a párbajtőr kiszámíthatatlansága miatt mégis csoportban sikerült olimpiai bajnoki címet szereznie. Máté élete legkeményebb öt napjaként gondol vissza erre az időszakra, mivel egyéni kiesése után sokkos állapotba került, és csak sportpszichológusok, szülei, valamint edzője, Boczkó Gábor segítségével tudott talpra állni belőle. „Nem volt könnyű világranglista-elsőként kimenni az olimpiára és így lebőgni.” Végül sikerült túllendülnie a mélyponton, és csapatban már a legjobb formáját hozta. „Ki tudtam vívni magamból, amire készültünk” – mondta, majd hozzátette, hogy „az a győzelem titka, hogy sose adjuk fel, és mindig bízzunk magunkban”. Nagy megnyugvás számára, hogy végső soron ki tudta hozni magából azt, amiért kiment az olimpiára. A jövő olimpikonjainak pedig azt tanácsolja, hogy sose adják fel, mert a legnagyobb kudarcból is fel lehet állni.
Kép: Tóth Valter
„Ezt a pillanatot a lehető legjobban meg kell élni, mert egy idő után lecseng az érdeklődés, és visszatérünk a szürke hétköznapokhoz”
Máté elmondta, hogy bár az olimpiát követően volt ideje egy keveset pihenni, egy héttel később már Hongkongban tartott edzőtábort, szeptembertől kezdve pedig rengeteg médiamegkeresést kap. A felkéréseket nagy megtiszteltetésnek tartja, ezért örömmel próbál mindegyiknek eleget tenni. Elmondása alapján általában a sportos ruházatot részesíti előnyben, ugyanakkor most kiélvezi, hogy többször viselhet öltönyt, ami miatt saját meglátása szerint okosabbnak tűnik. „Nehéz megélni a győzelmet, mert folyamatosan kavarognak a gondolatok a fejemben.” Elmondása szerint ugyan még nehezen dolgozza fel a történteket, nagyon élvezi, hogy másokat szórakoztathat, előadásokat tarthat és konferenciákra járhat.
Szeptember 26-án Sulyok Tamás köztársasági elnök az olimpián és a paralimpián kiemelkedő eredményt elért sportolók és sportszakemberek részére állami kitüntetéseket adott át. Koch Máté a Magyar Érdemrend lovagkeresztje polgári tagozat kitüntetésében részesült, amiről úgy vélekedett, hogy „az ilyenek miatt megéri sportolni”. Hozzátette, hogy szerinte minden sportoló vágya hazai olimpián versenyezni, tehát bízik benne, hogy erre még aktív versenyzőként lesz lehetősége. A vívással hosszú távon tervez, legalább három olimpiai bajnoki címet szeretne nyerni, az élsport mellett pedig edzői szakon tanul, hogy a későbbiekben is a sport világában maradhasson.
További olimpiai bajnokokról szóló cikkeinket az alábbi linkeken találhatod: Gulyás Michelle öttusázóról itt írtunk, Szilágyi Áronról pedig ebben a cikkben.